Kulak Kalıpları ve Önemi

Kulak Kalıpları ve Önemi
Kulak arkası bir işitme cihazı aldığınızda eğer slim tube ve RIC modellerinin dışında ise mutlaka kulak kalıbı ile kullanılmalıdır. Kulak kalıpları işitme cihazında işlemlenen sesi kulak zarına göndererek sesin iletilmesini sağlarlar. Kulak kanalına yerleştirilen kulak kalıbının boyu  ve kullanılan hortumun özellikleri ve kalıba açılacak ventilasyonun çapı sizin konuşmaları daha iyi ayırt etmenizde önem teşkil etmektedir.
 
Kulak kalıpları  biopor ve akrilik olmak üzere 2 çeşittir. Eğer işitme kaybınız çok ileri dereceli değilse size akrilik kalıp kullanmanızı tavsiye ederiz. Hem daha fazla hijyenik olabilmekte. Hem de hortumdaki büzülmelerin az olduğu için iletimde avantajlar sağlamaktadır.
 
Kulak kalıpları nadir de olsa  kullanılan maddeye karşı alerjiniz varsa rahatsızlık yaratabilir. Eğer bir rahatsızlık hissederseniz şubemize başvurun size detaylı bilgi verilecektir.
 
Eğer kulak kalıbının hortumunda  kir veya nem birikirse ses iletimi bozulur ve anlamanız düşer. KULAK KALIPLARINIZIN HORTUMLARINI 6 AYDA BİR KULAK KALIBINIZI 18 AYDA BİR YENİLEYİN. ÇOCUKLAR İÇİN BU SÜRELERİN YARISI DEĞERLENDİRİLİR.
 
Ayrıca kulak kalıbınızın hijyeni için kalıp temizleme malzemelerini şubemizden satın alabilirsiniz. Bu malzemeler hem ucuz hem de kullanışlıdır..
 
İşitme Cihazı  Bakımı
 
 
İşitme cihazları elektronik aletlerdir. Kulak kirlerinden, nemden ve tozdan etkilenerek arıza verebilirler. En sık arıza  parçaların oksitlenmesinden hoparlör veya mikrofondan meydana gelmektedir. İşitme cihazının daha uzun ömürlü ve daha verimli çalışması için, cihazınızı nem ve terden koruyunuz. Cihazınızı kuru ve temiz tutunuz. Cihazınızın en büyük düşmanı sudur. Cihazınızı duş alırken, denize girerken, abdest alırken, aşırı yağmurda ve benzeri durumlarda çıkartınız. Cihazınızı kesinlikle su veya başka bir sıvı temizleyiciyle temizlemeyiniz. Cihazınızı aşırı sıcak veya aşırı soğuktan koruyunuz. Cihazınızı asla saç kurutma makinesi veya mikro dalga fırında kurutmaya kalkışmayınız. Cihazınızı darbelerden koruyunuz. Her zaman taze pil kullanınız. Sızıntı yapmış pilleri kesinlikle kullanmayınız. Bu cihazların çok daha az arıza vermesi periyodik bakımlarla mümkündür CİHAZINIZIN 6 AYDA BİR ÜCRETSİZ PERİYODİK BAKIMINI YAPTIRIN.
 
Cihazınız çalışmıyorsa hemen bozulduğunu düşünmeyin pilini kontrol ediniz bitmiş pil takılı olabilir. Sesin geldiği kısmı kontrol edin kulak kiri tıkamış olabilir. Hortumu kontrol edin! Nem birikmiş olabilir.
 
Herhangi bir şekilde çalışmıyorsa hemen şubemizle görüşünüz. İşitme Cihazınızı kullanırken saç spreyi veya diğer saç bakım ürünlerini  kullanmayınız. Yedek pillerinizi ve ufak cihazları çocuklar ve ev hayvanlarından uzak tutunuz. Cihazınızın kullanma kılavuzundaki tüm bilgileri dikkatlice okuyunuz.
 
İşitme cihazınız 2 yıl garantilidir.Arıza durumunda kendiniz içini açıp tamir etmeye kalkmayınız. Ayrıca almış olduğunuz işitme cihazınızın oksitlenmesini engellemek istiyorsanız nem alıcı tabletlerle cihazınızın ömrünü uzatabilirsiniz. İşitme cihazınızı koruyucu ürünler için detaylı bilgi alabilirsiniz.
 
 İşitme Cihazı Pilleri ve Ömürleri
 
 
Her işitme cihazı ihtiyacı olan enerjiyi pillerden alır. İşitme cihazı pilleri genellikle 6 lı paketler halinde satılır. İşitme cihazı pillerinin ömürleri kısadır. Sonuçta yapmış olduğu işlevleri için fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar.
 
Markalara göre farklılık içerse de işitme cihazı pilleri 10 no pil: 5-7 gün, 312 no pil:7-10 gün 13 no pil:12-18 gün 365 no pil: 20-30 gün gidebilmektedir. Bu değerler tamamıyla ortalama değerlerdir. İşitme cihazı marka model, cihazınızın sahip olduğu yazılım ve program fazlalığına göre  ve uygulanan kazanç ile değişiklik göstermektedir.
 
PİLLER ÜZERİNDEKİ BANDI ÇIKARTIKTAN SONRA HAVAYLA TEMAS ETMESİYLE BİRLİKTE  SARJ OLURLAR VE KULLANMASANIZ DAHİ 2 AY İÇİNDE KENDİLİĞİNDEN BİTMEKTEDİR. EĞER KORUMA BANDINI ÇOIKARMASSANIZ SOMN KULLANMA TARİHİNE KADAR AKTİVİTESİNİ KORUYABİLMEKTEDİR. BANDI ÇIKARDIKTAN SONRA ORTALAMA 1-2 DK HAVAYLA TEMASI SAĞLANMASI TAVSİYE EDİLİR.